close
تبلیغات در اینترنت
کوه افسانه ای ایران کوه خواجه

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 45
 • کل نظرات : 1
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 2
 • تعداد اعضا : 0
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 50
 • بازديد ديروز : 9
 • بازديد کننده امروز : 2
 • بازديد کننده ديروز : 7
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل ديروز: 3
 • بازديد هفته : 76
 • بازديد ماه : 171
 • بازديد سال : 2,382
 • بازديد کلي : 10,973
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.82.10.219
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

نظر یادتون نره

کوه خواجه سیستان که از آن به عنوان کوه اوشیدا ، کوه رستم ، کوه باطنی ، کوه سپند و ... یاد می شود از رازآلود ترین و اسرار آمیز ترین مکان های تاریخی ایران می باشد. این کوه تنها در دشتی بسیار پهناور و عاری از هرگونه بلندی و ناهمواری شکل گرفته است . وجود یک کوه ذوزنقه ای شکل در میانه دشتی که هیچ کوهی در آن وجود ندارد خود به تنهایی شگفت انگیز است . حال همین کوهِ تنها چنان اثری در تاریخ ایران و جهان نهاده است که بر شگفتی و اعجاب آن می افزاید. این کوه وارث بسیاری از وقایع و حوادث تاریخی جهان است و از خاندان سورن و آیین زرتشت و میترا گرفته تا پیش بینی تولد حضرت مسیح ، اسطوره های ایرانی ، شاهنامه ، روزگاران اشکانی و ساسانی و سپس قداست های اسلامی را به هم گره می زند.

کوه خواجه در منطقه اسطوره پرور و پهلوان خیز سیستان در نزدیکی شهر زابل جای گرفته است برای دستیابی به این کوه از جاده زابل _ زاهدان به جاده ای فرعی به سمت غرب می پیچیم با طی چند کیلومتری این جاده با تصویر افسون گر این کوه روبرو می شویم . پایان جاده به پای کوه ختم می شود.

روزگاری این کوه در دل دریاچه پرآب هامون و سرسبزی های پیرامونش شادمانی و طراوت قلبی بسیاری را همراه با ساکنان شادمان سیستان که در این حوالی به کشاورزی ، دامداری و ماهیگیری می پرداختند به همراه می آورد و برای رسیدن به کوه موعود بایستی مقداری از راه را با قایق طی می کردیم سرسبزی و شادابی طبیعت سیستان ضامن تمدن آن در اعصار گوناگون بوده است اما اکنون با خشک شدن بستر دریاچه ، کوه افسانه ای ایران در دل کویری اندوهگین قرار گرفته که خاموشی تمدن و مرگ تدریجی سرزمین پهلوانان و نگاهبانان فرهنگ ایران را با سکوت خود نوید می دهد. اوج صدای مرگ را هنگامی که بر فراز کوه می رسیم و دریایی را که بیابان شد را می بینیم و هنگامی که از آن بالا می نگریم که دیگر نه از ماهیگیران شاد هامون نه کشاورزان و دامداران سیستان خبری نیست بغض غم انگیز ناشی از آن بسیار دردناک تر است . و دردناک تر ویرانه های تمدن ایرانیان پیشین که گویی در سرکوب و تبعید به سر می برند تا رازهای شکوهشان برای فرزندانشان فاش نگردد.

حال که از سوگ سیستان و هامون کنونی بگذریم و به گذشته کوه اوشیدا که بنگریم بخشی از زوایای پنهان و شگفت انگیز این کوه روشن می گردد.

تقدس در سه دین الهی

یکی از شگفتی های این کوه این است که در سه دین الهی اسلام ، زرتشت و مسیحیت تقدس دارد.به راستی چند کوه دیگر در جهان وجود دارد که در سه دین الهی تقدس داشته باشد؟ بسیاری از بناهای کوه خواجه کاربری مذهبی داشته اند و دارند.

کوه خواجه در دیدگاه زرتشتیان و اوستا

کوه خواجه در اوستا با نام کوه اوشی دم یاد شده است و معانی ابدی و جاودانه ، کوه سحرگاهی ، کوه باطنی و کوه وحی برای آن دانسته شده است . طبق اعتقاد زرتشتیان سرزمین سیستان یازدهمین سرزمینی است که اهورامزدا آفریده است . و طبق عقاید آنان حضرت منجی موعود که در آیین زرتشت از آن با نام سوشیانت یا سوشیانس یاد می شود در سرزمین سیستان متولد خواهد شد . در واقع پژوهش های تاریخی در شناخت این ویژگی ها بسیار کارگشا بوده است. تقدس شگفت آوری که در اوستا و فرهنگ ایران باستان برای کوه خواجه ذکر شده بر شگفتی آن بسیار می افزاید.

کوه خواجه و مسیحیت

ارتباط شگفت آوری میان کوه خواجه و مسیحیت وجود دارد . در روایات مسیحی آمده سه مغ ایرانی از فراز کوهی در مشرق ستاره ظهور حضرت مسیح را رصد کرده و به بیت اللحم زادگاه مسیح آمدند. حضور این مغان در منطقه ظهور حضرت عیسی در سریال مریم مقدس نیز به تصویر کشیده شده است.

کوه خواجه و اسلام

پس از گذشت صد ها سال از وقایع مذهبی زرتشتی و مسیحی حتی در دوران اسلامی نیز این کوه چهره مقدس خودش را حفظ می کند و همچنان در دوران اسلامی نیز بر جایگاه مذهبی آن نزد مردم سیستان افزوده می شود . سرشناس ترین زیارتگاه اسلامی بر فراز کوه خواجه آرامگاه خواجه مهدی است که منسوب به فرزندی از خاندان اهل بیت اطهار می باشد و برای مردم سیستان تقدس خاصی دارد.

کوه خواجه و تداوم آیینی میترایی در سیستان تاکنون!!!

در کوه خواجه زیارتگاهی موسوم به زیارت پیرگندم بریان وجود دارد که برخی قدمت آن را تنها محدود به دوره اسلامی دانسته اند . در این زیارتگاه مردم بومی سیستان گندم خام یا بریان شده را بر کف ساختمان می ریزند تا مورد استفاده پرندگان قرار گیرد و محصول کشاورزی آنان بیشتر گردد. اما برخی پژوهشگران معتقد اند که این رسم که تا به امروز برجای مانده اعتقادات بازمانده از آیین میترایی و مهر ایرانیان است و علی اصغر مصطفوی در کتاب سرزمین موعود خود این زیارتگاه را محرابی میترایی در شرق ایران می داند.

 بقایای خاندان سورن در کوه خواجه

در کوه خواجه ارگی وجود دارد که منسوب به خاندان کهن سورن می باشد خاندان سورن یکی از قدرتمند ترین خاندان های ایرانی در دوران اشکانی و ساسانی بوده است که حتی تاجگذاری شاهان ایران به وسیله آنان انجام می شده است . سورنا سردار بزرگ ایرانی که کراسوس رومی را شکست داد از همین خاندان سیستانی بود . کراسوس میخواست اندیشه اسکندر را دنبال کند و ایران را دوباره مانند اسکندر مورد تاخت و تاز قرار دهد اما توسط سورنای سیستانی پاسخی نابودگر دریافت کرد.

کوه خواجه در شاهنامه

گفته می شود کوه سپند که در شاهنامه حکیم فردوسی توسی از آن یاد شده کوه خواجه سیستان است.

 دیگر آثار

کوه خواجه به اندازه ای آثار تاریخی از دوران اشکانی ، ساسانی و دوره های اسلامی دارد که برای درک بیشتر آن باید از نزدیک و به همراه راهنمایی برجسته طی چند ساعت از آن دیدن کرد . قبور عجیب ، سنگی موسوم به سنگ شیطان ، کاخ ها و آثار کهن معماری و نقاشی ، زیارتگاه های اسلامی ، زرتشتی و حتی گفته می شود میترایی و بودایی و همچنین سواحل دریاچه هامون در هنگام پرآبی بر جاذبه های آن می افزایند پژوهشگران از این کوه به عنوان تخت جمشید خشت و گلی یاد کرده اند. پژوهشگران خارجی بسیاری نیز درباره این کوه افسانه ای به تحقیق و بررسی پرداخته اند.

عدم سرمایه گذاری و شناساندن این کوه

این کوه آن قدر جاذبه های تاریخی کم نظیر و حتی بی نظیر را داراست که در صورت ثبت جهانی و مرمت و بازسازی کاخ ها و آثار آن عنوان تخت جمشید خشت و گلی به حق شایسته آن است. این کوه در جذب جهانگردان پتانسیل رقابت با تخت جمشید و طاق بستان را دارد و اگر با آبرسانی به حداقل پای کوه و ایجاد فضای سبز و امکانات تفریحی و جاده کشی مناسب دور کوه و بالای کوه و هدایت مقداری آب از چاهنیمه ها به پیرامون کوه خواجه در تمام فصول سال می تواند یادآور روزگار پرآبی و سرسبزی سیستان باشد. اگر این کوه و جایگاه رفیع آن در سطح ملی بیشتر شناخته شود و با سرمایه گذاری های گفته شده و یا واگذاری دامنه جزیره کوه خواجه به بخش خصوصی می تواند در رونق توریستی و شناخته شدن هرچه بیشتر این کوه افسانه ای ایران موثر باشد.                

عکسهایی متفاوت از طبیعت پیرامون کوه افسانه ای ایران

دورنمای کوه خواجه که ارتفاعی در حدود 120 متر از دشت اطراف دارد.             

کوه خواجه                       عکس بالا از http://www.mehremihan.ir

 

تالاب هامون خشک شده عکس بالا از خبرگزاری تسنیم        

   
عکس بالا ازhttp://www.spilet.com

نگاره های طراحی و بازسازی شده از کوه خواجه

کوه خواجه

 کوه خواجه

کوه خواجه

کوه خواجه

کوه خواجه

منبع عکسهای بازسازی شده:  http://www.mehremihan.ir

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

نظرات ارسال شده

نظرسنجی

اصالتا از کدام قوم ایرانی هستید؟
دریافت کد آمارگیر سایت