close
تبلیغات در اینترنت
اگر هرات جز ایران باقی می ماند

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 45
 • کل نظرات : 1
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 20
 • بازديد ديروز : 9
 • بازديد کننده امروز : 1
 • بازديد کننده ديروز : 7
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل ديروز: 3
 • بازديد هفته : 46
 • بازديد ماه : 141
 • بازديد سال : 2,352
 • بازديد کلي : 10,943
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.82.10.219
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

همه ما می دانیم که ایران و افغانستان از یک ریشه هستند و در گذشته هر دو سرزمین کشوری واحد و بسیارقدرتمند را تشکیل می داده اند که گاه از مرزهای چین و هند تا خاک اروپا و آفریقا را تحت سیطره خود می گرفتند. شاید بسیاری از مردم آن روزگار فکرش را هم نمی کردند سرزمین و امپراتوری قدرتمندشان این گونه تجزیه گردد و فرزندان آینده شان در قالب دو کشور از هم جدا گشته و حتی گاه با دیده کینه توزی و بیگانگی به هم بنگرند و نیاکان مشترک ، زبان یکسان ، دین واحد ، فرهنگ و آداب و رسوم همگون خود را از یاد ببرند.

در از یاد بردن ریشه یکسان و فراموشی هم تباری این گونه نیست که فقط ایرانیان امروزی یا افغانستانی های امروز مقصر باشند بلکه کوتاهی و بی مهری از هر دو طرف صورت می گیرد امروز ایرانی افغان هم ریشه و هم خون خود را به دیده حقارت می بیند و از همه بدتر اینکه واژه افغانی در میان برخی ایرانیان فحش و ناسزا می شود. و اما در افغانستان شماری در تلاش اند که آتش کینه و دشمنی را نسبت به ایرانیان هم تبار خود شعله ور تر کنند و مدام بگویند ایران به اتباع افغان ستم می کند و چنین و چنان می کند یا دست به تحریف های تاریخی خنده دار می زنند. درست است رفتار شماری از ایرانیان نسبت به مهاجران افغان نیکو نیست و شماری از مهاجران افغان نیز در ایران به جرایم و خطاهایی مرتکب می شوند اما این را هم باید در نظر گرفت ایران در شرایطی که اوضاع خودش چندان مساعد نبود جوانی انقلاب و سال های جنگ و بسیاری از مشکلات دیگر گریبان گیرش بود مرزهای خود را به روی برادران و خواهران هم ریشه خود بازکرد تا از فجایعی که برای هم وطنان گذشته اش رخ می داد بکاهد و مردم مهاجر پس از جنگ و برای ساخت دوباره آب و خاکشان به دیار مبدا بازگردند حال نباید به این میزان بذر کینه را در دل ایرانی و افغانی نسبت به هم کاشت.

هرات جزیی از ایران

هر کس اندکی به عقب بازگردد نقشه های شوم انگلیس خبیث را برای نواحی شرقی ایران در می یابد ایجاد کشور جدیدی میان ایران و هند برای حفاظت بیشتر انگلیس از مستعمره هند.

دوره قاجار از تلخ ترین دوره های تاریخ ایران است جدایی بخش های پهناوری از شمال کشور به دست روس ها شامل اران ، ارمنستان ،گرجستان ، ترکمنستان و جدایی بخش هایی از شرق ایران به دست انگلیسی ها شامل بخش های وسیعی از خراسان و سیستان و بلوچستان از دردآور ترین وقایع تاریخی است. پس از شکل گیری کشوری جدید از پیکره کهن ایران نام افغانستان را بر آن نهادند که در واقع نام تنها یکی از اقوام افغانستان امروزی یعنی پشتون هاست و امروزه این نام ساختگی بر تمامی اقوام افغانستان به کار می رود. یکی از شهرهای مهمی که در دوره قاجار از پیکره ایران جدا شد شهر تاریخی هرات بود زور انگلیس و نالایقی وارثان ایران قدیم منظور قاجاریان نتوانست هرات را دوباره به ایران بازگرداند حال از وقایع و جنگ های تلخ سقوط هرات می گذریم به هرصورت این شهر تاریخی که نقش پررنگ و مهمی در تاریخ ایران گذشته دارد از ایران جدا شد یا بهتر بگوییم غصب شد. حال می خواهیم بدانیم اگر هرات هنوز جزیی از خاک ایران باقی می ماند و کوشش های قاجاریان برای بازگرداندن هرات به پیروزی می انجامید امروز هرات چه حال و روزی داشت.

نگاهی به جایگاه امروزی شهرهای تاریخی ایران

اگر کمی واکاوی کنیم می بینیم شهرهای تاریخی گذشته ایران که هنوز در قلمرو سیاسی ایران باقی مانده اند مانند اصفهان ، قزوین ،شیراز ،تبریز ، مشهد و ... امروزه از آبادترین و پیشرفته ترین شهرهای ایران و خاورمیانه اند صنعت گسترده ، کشاورزی پررونق ، امکانات علمی و آموزشی ،پزشکی ، تجارت ، تفریح و گردشگری از مزیت های هرکدام اند. هرات هم به عنوان شهری تاریخی اگر همچنان جزیی از پیکره ایران باقی می ماند امروزه حال و روزی همچون دیگر شهرهای تاریخی ایران داشت.

برای مثال شهر مشهد امروزه از قطب های گردشگری غرب آسیاست. و در نزدیکی مرز افغانستان نیز قرار دارد . شهری که تا چندین سال پیش شهری نسبتا کوچک بود امروزه به شهری چند میلیونی مبدل گشته است. بزرگترین پارک های آبی خاورمیانه و غرب آسیا در این شهر جای گرفته اند. هتل ها و رستوران های لوکس ، پارک ها و شهربازی های مهیج ، مراکز تجاری و اماکن زیارتی با امکانات مطلوب ، بیمارستان های فوق تخصصی و مطرح در خاورمیانه سالانه گردشگران بسیاری را از کشورهایی نظیر عراق ، بحرین ،لبنان و دیگر کشورهای عربی ،پاکستان جمهوری آذربایجان و دیگر کشورهای مسلمان به خود جذب می کند.

تونل ها ، بزرگراه ها و پارکینگ ها ، مترو و اتوبوس های تندرو همه از مظاهر شهرهای پیشرفته جهان اند و در این شهر وجود دارد. پیرامون این شهر را صد ها واحد صنعتی از تولید موادغذایی ، پوشاک گرفته تا مصالح ساختمانی و ... فراگرفته است. این شهر دارای فرودگاه بین المللی ، ترمینال مسافربری است و به شبکه راه آهن سراسری ایران نیز متصل گشته و مسیر طولانی آن تا تهران بزرگراه می باشد. گرچه در ایران مشکلاتی نیز هست اما اگر هرات جزیی از ایران باقی می ماند هم اینک به دور از هیاهوی فضای تنش آلود و اختلافات بیش از حد ، عقب ماندگی تاریخی و جنگ و اشغال و ناامنی افغانستان روزگار خوش خویش را می گذراند.

علاوه بر مشهد چند شهر دیگر ایران را که از نظر تاریخی به مانند هرات در تاریخ ایران تاثیرگذار بوده اند را نیز بررسی می کنیم ابتدا سراغ اصفهان می رویم این شهر از قطب های صنعتی و گردشگری ایران است پیرامون این شهر بسیاری از کارخانه ها و صنایع مهم ایران همچون ذوب آهن و فولاد شکل گرفته اند اصفهان به همراه حومه اش جمعیتی میلیونی را داراست. کشاورزی اصفهان و اطرافش از رونق خوبی برخوردار است. در کنار این ها جاذبه های تاریخی این شهر همچون کاخ ها ، مساجد ،پل ها ،کلیسا و ... که از دوران گذشته باقی مانده گردشگران بسیاری را از کشورهای اروپایی به اصفهان می کشاند هرچند توان گردشگری بیشتری نیز داراست. این شهر دارای امکانات شهری فراوان همچون پارک ها سینما ها ، مترو ، سیستم حمل و نقل و هتل ها و رستوران های خوبی برخوردار است. در کنار ویژگی های مدرن جلوه های هنر ایران در این شهر موج می زند. دانشگاه ها و امکانات پزشکی مناسب نیز در این شهر فراهم گشته گازرسانی منازل، فرودگاه بین المللی ،ترمینال مسافربری و اتصال به شبکه راه آهن سراسری ایران نیز بوجود آمده است. حال نگاهی به شهر شیراز می اندازیم این شهر تاریخی هم توسعه خوبی یافته است جمعیت آن بیش از یک میلیون تن است و کارخانه های فراوانی از جمله صنایع الکترونیک ایران در این شهر شکل گرفته و دارای امکانات شهری همچون مترو ، پارک ها و باغ ها ،کتابخانه ها ، موزه ها ، دانشگاه ها ، هتل های لوکس ، بیمارستان های مجهز و از قطب های پزشکی خاورمیانه ، گازرسانی ، فرودگاه بین المللی ، ترمینال مسافربری و متصل به راه آهن سراسری ایران است.جاذبه های تاریخی این شهر هم گردشگران فراوانی از جمله از کشورهای اروپایی به خود جذب می کنند. کشاورزی شیراز و فارس نیز از رونق خوبی برخوردار است هرات نیز می توانست از همه این امکانات بیمارستان های مجهز و مطرح در دنیا ، مترو شهری ، گازرسانی ، اتصال به شبکه راه آهن ، پارک ها و شهربازی های مهیج ،دانشگاه هایی با امکانات مناسب ، بزرگراه ها و تونل ها، موزه ها ، سینما ها و کارخانه های مهم و زیاد و... برخوردار گردد اما افسوس که دسیسه های انگلستان مکار این شهر کهن ایران را از پیکره اش جداساخت.

موقعیت های شغلی و رفاهی

اگر هرات هنوز جز ایران بود و به پیکره ایران بازمی گشت دختران و پسران هراتی می توانستند وارد دانشگاه های کشوری که در گذشته جزیی از آن بودند شوند و حتی با کسب رتبه خوب در کنکور به موقعیت های شغلی همچون پزشکان ثروتمند ، قاضیان وکیلان و مهندسان و دانشمندان مطرح و کارشناسان بزرگی مبدل شوند. در ایران زنان آن اندازه امنیت دارند که به تنهایی از شهری به شهر دیگر بروند البته خطر همه جا هست اما امنیت ایران به اندازه ای بالا هست که احساس نگرانی را پایین می آورد. امروزه شاهد هستیم با وجود تغییرات جوامع بشری هنوز دختران بسیاری برای رفتن به مدرسه در افغانستان با مشکلات و تعصبات و حتی اعمال خرابکارانه مواجه می شوند اما در ایران دختران می توانند تا مدارج بالای علمی نایل آیند زنان ایرانی در دانشگاه ها تدریس می کنند ، کتاب می نویسند، مسئولیت های سیاسی می گیرند، شهردار و فرماندار ، وزیر ، سخنگوی وزارت خانه ها می شوند و حتی مقام نظامی می گیرند همه اینها را زنان مسلمان ایران برعهده دارند آرزوی بسیاری از مادران و پدران هراتی است که پسران و دخترانشان موقعیت هایی بالا بدست آورند پدران هراتی حق دارند فکر کنند دخترانشان چرا باید در گوشه خانه مظلومانه استعدادشان هدر برود چرا نتوانند مانند هم تباران ایرانی خود دکتر ، مهندس ، شهردار ، فرماندار ، وزیر و استاد دانشگاه شوند. آیا یک دختر در افغانستان امنیت دارد که برای تحصیل تا مدارج بالا از شهری به شهر دیگر مانند کابل برود اما در ایران دختران بسیاری حتی با فاصله بیش از هزار کیلومتر از خانواده خود تحصیل می کنند. پدر و مادر هراتی حق دارند برای پسرشان جایگاهی مناسب را آرزو کنند در ایران علاوه بر مناصب اداری و پزشکی و ... مردان می توانند مدارج بالایی را در امور نظامی و دریانوردی نظامی طی کنند و بتوانند هزاران کیلومتر با نیروی دریایی ایران در اقیانوس ها و دریاهای جهان سیر کنند. مردم هرات می توانستند بسیار زندگی راحت تر و موقعیت های بالاتری را بدست آورند اگر انگلیس خبیث برای شهرشان نقشه نمی کشید و اگر هنوز ایران پدر فرزندان خود در هرات باقی می ماند. ایران به پدری می ماند که آن را از فرزندش هرات دور کرده اند و فرزند در التهاب و زخم خورده از بیگانگان دوران دوری اش را سپری می کند دراین میان بیگانگان زورگو که تعدادشان هم کم نیست مانع از پیوست پدر و فرزند می شوند به امید رفع همه این بیگانگان زورگو و به امید پیوند دوباره پدر و فرزند که قطعا نوازش و پرستاری و درمان زخم های فرزند توسط پدر نشان از عشق او به فرزندش دارد.

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

نظرات ارسال شده

نظرسنجی

اصالتا از کدام قوم ایرانی هستید؟
دریافت کد آمارگیر سایت